Barmská armáda uskutečnila systematické zabíjení a znásilňování několika stovek rohingyiských muslimů ve vesnici Tula Toli, v srpnu 2017. Masakr byl součástí vojenské kampaně zaměřené na etnické čistky (https://www.hrw.org/tag/rohingya-crisis), která přinutila více než 645 000 Rohingyů k útěku do sousedního Bangladéše.

Snímek pořízený jedním z vesničanů, na kterém je 10 muslimských mužů před popravou. | Foto: Reuters.jpg

Organizace dohlížející na lidská práva – human rights watch (HRW) (https://www.hrw.org/) vydala dokument se jménem Masakr u řeky: Zločiny barmské armády proti lidskosti v Tula Toli. (https://www.hrw.org/report/2017/12/19/massacre-river/burmese-army-crimes-against-humanity-tula-toli) Dokument vypovídá o detailech útoku bezpečnostních složek na několik tisíc vesničanů. Rohingyové byli obklíčeni podél břehu řeky a následně systematicky vražděni. Ženy, muži i děti znásilňovány, mučeny a upalovány zaživa.

„Zvěrstva barmské armády nebyla provedena pouze brutálně, ale hlavně systematicky.“ Uvedl ředitel HRW pro Asia Brad Adams (https://www.hrw.org/about/people/brad-adams) „Vojáci vyvraždili a znásilnili stovky Rohingyů s tak krutou a velkou efektivitou, která by nebyla možná bez předchozího strategického plánování.“

Rohingové v uprchlickém táboře v Bangladéši. | Foto: Reuters.jpg

V ranních hodinách, 30. srpna 2017 stovky uniformovaných příslušníků barmské armády – Arakanská Rohingyjská armáda spásy (ARSA) a ozbrojenci Rakhinského etnika dorazily do Tula Toli. Rohingyjští vesničané, včetně obyvatel sousedních oblastí, kteří do Tula Toli uprchli, po předešlých útocích na jejich vesnice, byli zahnáni na široký břeh řeky obklopující vesnici ze tří stran. Vojáci poté obklíčili oblast a začali střílet do shromážděného davu a na každého, kdo se pokusil utéci. Poté rozdělili muže a ženy. Ženy s dětmi uvěznili v mělkých vodách, zatímco muže systematicky ubodali, nebo zastřelili. Dívka Shawfika (24), která viděla jejího manžela a tchána umírat řekla, že zabíjení na pláži trvalo hodiny a hodiny:

„Oni stále chytali muže! Pak je přinutili si kleknout na kolena, a nakonec je zabíjeli. Nejdříve do nich stříleli a pokud stále žili, dobili je mačetami, nebo lopatami. Pak naskládali jejich těla na hromadu. Trvalo jim hodinu a půl, než přenosili veškerá těla“

Odpoledne toho dne, byl břeh posetý stovkami mrtvých. Vojáci spalovali mrtvoly v hlubokých dírách vyhloubených do písku, s očividným úmyslem zahladit stopy vraždění.

Přeživší popisují, jak byly děti vyrvány z náručí jejich matek a vražděny, vhazovány do ohně, řeky, nebo umláceny a ubodány k smrti. Chlapec Hassina Begum (20) se pokusila její roční dceru schovat pod svým šátkem, ale voják si toho naneštěstí všiml.

„Vzal mi moji dceru a zaživa ji hodil do ohně. Co jsem mohla dělat?“ Měl v ruce nůž a přes rameno pušku“

Vojáci přivedli ženy a děti po malých skupinách do domů. Mnoho z nich zde bylo znásilněno, ubodáno a umláceno. Vojáci poté domy zapečetili a zapálili. Ženy a děti zůstaly uvnitř, většina byla mrtvá či v bezvědomí. Shawfika popisuje, jak se dostala z hořícího domu.

„Vzbudila jsem se a uvědomila si, že jsem v bazénu lepící krve. Pokusila jsem se vzbudit i ostatní, ale nikdo se nehýbal. Poté jsem se dostala skrz bambusovou stěnu a utekla. Všechny ty domy okolo byly v plamenech. Slyšela jsem křičet ženy z ostatních domů, nemohly se z hořících domů dostat.“

Rohingové prchající do Bangladéše | Foto: ČTK.jpg

Analýza satelitních snímku potvrzuje, že Rohingyjská vesnice Tula Toli a přilehlá Duala Toli byly kompletně zničeny ohněm. Celkem se jednalo o 746 budov. Ostatní vesnice, které nebyly příslušníky Rohingyjského etnika zůstaly nedotčené. Před útokem žilo ve vesnici Tula Toli více než 4300 vesničanů.

Barmská armáda a vláda opakovaně odmítá tvrzení o účasti armády na této události. 13. listopadu vydal vyšetřovací tým barmské armády report, který tvrdí, že bezpečnostní složky se nedopustily žádného zločinu během operace „Rakhine State“ a že nezemřel žádný nevinný člověk.

 

Přesto důkazy z Tula Toli svědčí o tom, že 25. srpna 2017 Barmská armáda spáchala množství zločinů proti lidskosti (https://www.hrw.org/news/2017/09/25/burma-military-commits-crimes-against-humanity) Hlášení vydané 12. prosince 2017 Lékaři bez hranic konstatuje, že následkem těchto zločinů zemřelo nejméně 6700 Rohingyů.

Video:  https://www.youtube.com/watch?time_continue=138&v=89ujUCRYL08

Zdroje: https://www.hrw.org/news/2017/12/19/burma-methodical-massacre-rohingya-village

             https://www.reuters.com

Report: https://www.hrw.org/sites/default/files/report_pdf/burma1217_web.pdf