K příjemnému trávení volných chvil u nás neodmyslitelně patří nějaký film. Osobně preferujeme filmy a dokumenty s válečnou tématikou. Naše nejoblíbenějši jsme sepsali v článku pro inspiraci vašich večerů. Pokud máte doporučení na film, či serál který zde chcete vidět, rozhodně nám napište, ať si rozšíříme obzory. 

 

 

Restrepo

Tim Hetherington a Sebastian Junger strávili s americkými výsadkáři 10 měsíců v ůdolí Korengal. V roce 2007 síla o 150 mužích absorbovala téměř 20% bojů v Afghánistánu. Vytvořily unikátní apolitický dokument, který se zaměřuje na neobyčejné příběhy obyčejných mužů v první linii bojů. Restrepo ukazuje, jaké je to být v boji. V roce 2010 získal snímek zaslouženě cenu za nejlepší dokumentární film na festivalu v Sundance.

Trailer:

https://www.csfd.cz/film/278908-restrepo/prehled

 

Korengal

Dokumentární film Koregnal navazuje na předchozí Restrepo. Pokračování prohlubuje vhled do zážitků a emocí jednotlivých vojáků.
Korengal je hořkou zpovědí bojovníků, kteří postrádají hluboké vazby vystavěné v silně emočně vypjatých situacích boje. Sebastian Junger pracoval na Korengalu sám. Tim Hetherington byl v roce 2011 usmrcen v Libyi při obléhání města Misrata.

Trailer:

 ;

https://www.csfd.cz/film/373168-korengal-afganska-valka/komentare/

 

Armadillo

Počin Januse Metze z roku 2010 sleduje dánské vojáky od příletu až po návrat z mise. Armadillo je název předsunuté vojenské základny v provincii Helmand, ze které koaliční jednotky podnikají patroly. V domácím Dánsku vyvolaly záběry z filmu diskuzi, zdali vojáci neporušili při kontaktu s nepřítelem pravidla ROE (rules of engagement). V následujícím procesu byli vyšetřovaní muži zbaveni jakkýchkoliv obvinění.

;
https://www.csfd.cz/film/280129-armadillo/komentare/


Gunner Palace

Film sleduje jednotku americké armády, která zabrala prostory poničeného paláce Saddámova syna Udaje. Palác uprostřed Baghdádu sloužil jako základna pro patrolování. V paláci se vystřídali vojáci z 1. obrněné divize a 153. pěší spolu s 1. jezdeckou divizí. Dokument ukazuje každodenní život a rutinu vojáků v Iráku po pádu Saddáma Husajna.


https://www.csfd.cz/film/200733-gunner-palace/prehled/

 

Only the dead

Australan Michale Ware strávil v Iráku sedm let, kde pracoval pro CNN a magazín Times. Během svého pobytu natočil 150 hodin materiálu, ze kterých vytvořil dokument Only the dead. Během pobytu v Iráku byl 3x unesen. Povedlo se mu natočit záběry od povstaleckých skupin. Ta ho čirou náhodou sama kontaktovala a Ware se tak dostal k ne příliš tradičním zdrojům informacím a povstaleckým videím.


;

https://www.csfd.cz/film/416366-only-the-dead/komentare/


Neviditlené rány války 1861-2010

Wartorn reaguje na zvyšující se čísla sebevražd mezi vojenskými příslušníky a veterány. Věnuje pozornost neviditelným zraněním, která vznikají během nasazení. Dokument sleduje postoj armády, společnosti a medicíny k vojenským traumatům a stressu od počátku americké historie až do dnes.


https://www.csfd.cz/film/294301-neviditelne-rany-valky-1861-2010/galerie/?type=1

 

The Hornet´s nest

Žurnalista Mike Boettcher se vydává se svým synem do Afghánistánu. Je to pro ně zvláštní způsob jak si k sobě najít cestu a pochopení. Dokument vrcholí operací 101. výsadkové divize Strong Eagle III. Z plánované třídenní operace v provincii Kunar se rozhořel devítidenní krvavý boj.


https://www.csfd.cz/film/356340-hornet-s-nest-the/prehled/

 

Válečný fotograf

James Nachtway je americký fotožurnalista, který od roku 1981 dokumentuje světové konflikty. Tváří v tvář krutosti konfliktu a etické stránce práce válečného fotografa se Nachtway pohybuje na úzké hranici života a smrti. Nachtway otvírá filozofické a morální otázky, které nejsou lehké na zodpovězení.

https://www.csfd.cz/film/175118-valecny-fotograf/komentare/


The Vietnam War

Unikátní minisérie, která komplexně sleduje i politické pozadí konfliktu ve Vietnamu. Své paměti sdělují jak američtí vojáci, tak členové NVA a Vietcongu. Dokument tak přináší několik perspektiv, ze kterých lze na konflikt nahlížet.

;
https://www.csfd.cz/film/481721-the-vietnam-war/komentare/

 

Which Way Is the Front Line from Here?

Sebastian Junger vytvořil dokument o životě přítele, který zemřel při dokumentování konfliktu v Libyi. S Timem Hetheringtonem spolupracovali na Restrepu. Tim viděl mnoho konfliktů (Afghánistán, Libérie, Sierra Leone, Nigérie, Libye) a přišel s unikátním projektem „Spící vojáci“.

;

https://www.csfd.cz/film/344554-which-way-is-the-front-line-from-here-the-life-and-time-of-tim-hetherington/videa/

 

The Battle for Marjah

Ben Anderson sleduje počáteční úder Námořní pěchoty při operaci Mostharak. Operace Mostharak, největší operace od pádu Tálibanu. Na 15.000 koaličních vojáků bylo zapojeno do akce proti Tálibanským pozicím v provinci Helmand. Měl to být velký test koaliční strategie proti nepřáte)


https://www.csfd.cz/film/295819-battle-for-marjah-the/prehled/

 

McCullin

Donald McCullin je britský fotožurnalista. Svou kariéru začínal zkoumáním spodních vrstev společnosti a později dokumentoval válečné oblasti. Jeho fotky byly natolik silné, že mu nebyl poskytnut průkaz k dokumentování Falklandského konfliktu. Dokument mimojeho životní cesty popisuje i to, jak se člověk vyrovnává s hrůzami, které viděl. Lidsky velice zajímavý dokument o člověku, který fotil smrt, bolest a strach.

;

https://www.csfd.cz/film/336597-mccullin/komentare/

 

Afghánistán – Země mé krve

Petra Procházková s Jaromírem Štětinou vytvořily jedinečný obraz Afghánistánu ve sledu událostí po 11/9. Svědectví doby o začínající válce s Tálibanem.

https://www.csfd.cz/film/312811-afghanistan-zeme-me-krve/prehled/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1057385519-afghanistan-zeme-me-krve/20132424950/

 

Možnosti Hrdinů

Dokument zaměřený na osudy členů paraskupiny Wolfram. Členi měli plnit sabotážní úkoly, organizovat a provádět partyzánskou činnost. Wolfram dostal úkoly jako žádná jiná skupina před nimi.


https://www.csfd.cz/film/275827-moznosti-hrdinu/komentare/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/121104-moznosti-hrdinu/39345142430/

 

Stínoví vojáci

Třídílný dokumentární pořad zobrazuje dosud málo známé příběhy parašutistů, kteří měli v protektorátu plnit zpravodajské a odbojové úkoly. Dokument je unikátním svědectvím přímých účastníků těchto speciálních operací.

https://www.csfd.cz/film/221316-stinovi-vojaci/komentare/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1007123881-stinovi-vojaci/dily/