Dnes tu máme rozhovor s Michalem Motyčkou, záchranářem ZZS HMP, zakladatelem zdravotnické soutěže MEDCUP a především chlapem se srdcem na správném místě, pro kterého je práce koníčkem.

20525849 10207357443013724 8390699999103271529 n

Foto: MEDCUP

Ahoj Michale, ve svém oboru jsi už známá a zkušená osobnost, jak ale vůbec začala Tvá cesta ve zdravotnictví?
No neřekl bych, že jsem známý a zkušený, ale něco už za sebou mám. Vlastně jsem se o zdravotnictví začal zajímat díky vlastní zkušenosti. Začal jsem na Vodní záchranné službě Prahy 6, kde se sloužilo na Slapech a postupně jsem vystudoval Zdravotnického záchranáře. I tak je potřeba se dál vzdělávat, a tak pořád absolvuju různé kurzy, atd..

Do povědomí jsi se dostal i díky soutěži MEDCUP, která se zaměřuje na první pomoc v bojových podmínkách. Jak jsi se sám dostal k bojové medicíně?
Vlastně mě armádní odvětví zajímalo odjakživa. Původně jsem Letecký mechanik a učil jsem se na L39ZA nebo L159. Jen jsem cestou života změnil směr a když jsem začal studovat Zdravotnického záchranáře, začal jsem se víc zajímat o bojovou medicínu. Primárně mě zajímalo, proč se některé věci v civilní PNP nepoužívají. A tak když jsem psal Absolventskou a později i Bakalářskou práci snažil jsem se v nich ukázat na věci využitelné i v civilní PNP.

Jak se zrodil nápad vytvořit tuto zdravotnickou soutěž zasazenou do taktického prostředí?
Vlastně nás to napadlo s kamarádem. Už nám přišlo divný jezdit na soutěže, kde vyhrávají teamy, které je objíždí a znají detaily a “špeky”. A protože nás zajímá vojenská medicína a taktika, nápad na vznik soutěže v tomto duchu byl na místě. Dalším faktorem bylo vlastní vzdělávání, protože je rozdíl mezi vojenskou a civilní medicínou. Ale tyhle hranice se dneska začínají stírat.  A v té době byl zraněn můj kamarád Jirka “Regi” Schams - bojový medik u jednotky SOG. Ten byl zraněný v AFG a MY jsme jemu a dalším vojákům tak chtěli vzdát poctu.

 22414585 10207729626238072 1685226639 n

Archiv Michala Motyčky

Pokud bych si chtěl zkusit MEDCUP jako soutěžící, je něco, co musím splňovat?
Tak minimálně je potřeba mít absolvovaný CLS kurz nebo mít jiné zdravotnické vzdělání. Dobrá je i praxe v tomto odvětví a samozřejmě to chce mít team lidí.

Co když mám tým, ale nikdo z nás nemá žádný zdravotnický kurz, nikdo není profesionální zdravotník, nicméně jsem přesvědčený, že bychom ostatní porazili, dáš nám šanci a dovolíš nám se registrovat?
Pokud budeš studentem zdravotnické školy. Soutěž je tak specifická, že je na ní opravdu potřeba alespoň kurz CLS.

Bylo náročné sehnat kvalitní organizátorský tým a vytvořit první ročník soutěže?
Hodně lidí mi to nevěří, ale historicky první ročník soutěže organizovali 3 lidi. Samozřejmě nebýt zhruba 30 lidí, kteří dělali rozhodčí a figuranty, žádná soutěž by nebyla. Dneska už má hlavní organizační team 6 členů, každý má své úkoly a k tomu figuranty.

V letošním roce jste připravili několik vylepšení, jmenovitě např. otevření prostoru pro veřejnost nebo průběh soutěže od pátku až do neděle v kuse. Co chystáte na příští rok?
To je tajné „smích“… Ale určitě můžu prozradit, že chystáme nový prostor a spoustu dalších věcí.

Máš nějaké plány, kam bys chtěl MEDCUP posunout?
Tak vizi máme, hlavně co se týče spolupráce Armády a civilních složek IZS. Přeci jen situace ve světě se vyostřuje a znát případně postupy a vybavení těch druhých bude výhoda. A to ani nemluvím o případné nutnosti spolupráce. Prostě štěstí přeje připraveným!

22471325 1773929852665597 1791806837 n

Archiv Michala Motyčky

Jak ty sám rozvíjíš své znalosti o bojové medicíně, když pracuješ na civilní záchrance?
Tak v práci absolvujeme kurzy s různým zaměřením. Stejně tak to dělám ve volném čase. Absolvuji kurzy a samostatně si hledám informace o TCCC,TECC, HazTac a HazMat problematice.

Stíháš při takovém tempu vůbec rodinu a přítelkyni?
Mám krásnou a hrozně tolerantní přítelkyni „smích“. Ona prostě tak nějak toleruje moje výstřelky a občas se těch šíleností i účastní.

Jaké máš další zájmy, vedle zdravotnictví a airsoftu?
Tak kromě toho zdravotnictví a airsoftu hlavně MEDCUP, na tom se stráví spousta času a teď i rekonstrukce bydlení. Ale občas zaskočím i na střelnici, jinak dělám takové ty normální věci. Cestování, plavání, lezení, focení (na instagramu můžete kouknout na fotky ze ZZS), atd..

Jak dlouho střílíš? A chodíš jen rekreačně na střelnici nebo navštěvuješ i speciální střelecké kurzy?
Střílím asi rok. Na střelnici chodím pravidelně a k tomu se snažím jednou za čas jít na různé střelecké kurzy, ať už se jedná o pistoli či pušku.

Jaké jsou tvé osobní a pracovní cíle?
Moje cíle? Osobní asi založit rodinu a rozvíjet svoje vzdělání, samozřejmě přednost má civilní medicína, ale chci se vzdělávat i v problematice TECC, HazTac a HazMat.

A jedna dodatečná, jak vznikla tvá přezdívka Radar? :-)
Vlastně by to chtěl vědět každý, ale já sám nevím. Prostě jak říkal jeden můj oblíbený profesor: prostě se to vyskytlo. :-D

 

                  Děkuji Ti za rozhovor a přeji mnoho úspěchů!
                  Lucie Cizkova