Zkontrolovat IFAK a jde se na věc! Minulý víkend, 5.-7. května se 10 čtyřčlenných týmů zůčastnilo soutěže v poskytování první pomoci v bojových podmínkách MEDCUP s již letitou tradicí. Jak soutěž vypadala?

 

Z původního záměru zorganizovat zdravotnickou soutěž v bojovém prostředí v roce 2012 se letos vyklubal již 5. ročník jedinečné soutěže pod záštitou ministra obrany a ministra zdravotnictví, kde si účastníci mohou otestovat své zdravotnické schopnosti při plnění nejen bojových úkolů v týmu.

 

Soutěžící se museli poprat s náročnými podmínkami - bojem v noci, obtížným terénem i s care under fire, ošetřováním pod palbou. MedCup team pracuje na zlepšení každý rok. Letos přidali ještě více pyrotechnických efektů, lepší maskování a využití figurín jako CAESAR přidalo na autentičnosti, takže o  kontakt s nepřítelem opravdu nebyla nouze.

 

V pátek ve Vlastějovicích ve středočeském kraji začala první část soutěže. Modelové situace použité v soutěži jsou inspirované skutečnými událostmi z praxe, takže realita poranění není nijak nadnesená. Setkali jsme se i se zásahy po působení chemických zbraní.

 

V sobotu, jako vsuvku mezi soutěžní bloky připravili organizátoři tento rok novinku. V lesnatém areálu vypukl Open Day. K vidění byly stánky sponzorů, vozidla ZZSHMP a VU Těchonín. Stěžejním bodem však bylo přiblížit soutěž fanouškům a veřejnosti možností sledovat modelové situace a soutěžící naživo. Součástí byly i přednášky od zkušených profesionálů nejen z AČR na téma SOAT a CBRN.

 

(Možnost přijít se podívat na soutěž využilo přibližně 60lidí.)

 

Nejpoutavější podívanou pro přihlížející byl beze sporu útok na bránu a následná spolupráce bojových jednotek v odsunu raněných, jejich třídění, ošetření v ROLI 1 a následném MEDEVACU, který prováděla posádka ZZSHMP O akci nebyla nouze.

 

(Práce na R1 bylo vždy dostatek.)

Důležitou roli sehráli také nesoutěžící, figuranti simulující raněné i stráž tábora na bráně. Veškeré dění zachytili také fotorgafové. (Odkazy na fotografie z celé soutěže jsou uvedeny na konci článku.)

Medcup, soutěž určená pro profesionální poskytovatele zdravotnické péče, ať už z řad armády, IZS i příznivců této problematiky, skončil po několikadenním maratonu v neděli a zanechal spoustu nových zážitků i informací. Teď nezbývá než se těšit, co si pro nás organizátoři připraví na příští rok.

Další fotografie:

 

2

3

4

5

6

7

8

10

11

 

Více info, fotky i videa ze soutěže najdete na fb soutěže ZDE
Fotografie od Tereza Kolářová Photography
Mnoho dalších fotografiích najdete také na instagramu akce ZDE
Dalším výtečným fotografem na akci byl pan Brtnický/LC a NEMO